Середа
08.05.2024
06:02
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Драматична література »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Чому ви зайшли на сайт?
Всього відповідей: 124

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу

Розділ I. Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть

Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть (частина 1)

Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть (частина 2)

Полемічна література

Віршова література


Драматична література

Зародження і розвиток шкільної драми тісно пов’язані з розвитком віршової літератури. Початковою формою драматичної літератури на Україні були віршовані діалоги. Вони з’явилися в перші десятиріччя XVII століття. Авторами їх були вчителі, а виконавцями «спудеї» (студенти) братських шкіл.

У середині XVII століття в Київському колегіумі вже з’явилися більш розроблені драматичні твори і оформилися шкільні вистави. Характер цих творів переважно церковний (найчастіше це були так звані різдвяні і великодні драми). До шкільних драм звичайно додавались інтермедії або інтерлюдії, побутові гумористичні сценки, які виставлялись в антрактах. Сюжетами їх були жартівливі історії, народні анекдоти і т. ін.

У XVIII столітті виникають драматичні твори про події минулого. 3 драм на історичні сюжети найцікавішими є трагедокомедія Ф. Прокоповича «Владимир, всЬхсловенороссийских стран князь и повелитель» (1705 р.) і п’єса невідомого нам автора «Милость божія, Украину от неудоб носимых обид лядских чрез Богдана Зиновія Хмельницкаго... свободившая» (вперше поставлена в 1728 році).

Ф. Прокопович, професор Київської академії, а пізніше церковний і політичний діяч при дворі Петра І, у своїй п’єсі зображає прийняття християнства Руссю і вихваляє реформи Петра І, називаючи його продовжувачем справи Володимира. Прокопович сатирично висміює язичеських жерців, що чинили опір Володимирові, і виводить їх під символічними іменами: Жеривіл, Куроїд, Пияр. Проте тогочасні читачі сприймали образи цих жерців як противників діяльності Петра І. П’єса проводить ідею боротьби за прогрес, за передові реформи Петра І.

У п’єсі «Милость божія» прославляється Богдан Хмельницький як визволитель мас українського народу від гніту польських панів. У характеристиці Хмельницького поєднуються соціальний і національний моменти. Ідея п’єси – прославлення возз’єднання України з Росією.

Проте шкільна драма не розвивалась в напрямі до реалізму. Значно ближчими до життя були інтермедії.

Найвищого літературного розвитку досягла інтермедія в зразках, доданих до двох драм М. Довгалевського, які вперше були поставлені в 1736 і 1737 роках.

Інтермедії при драмах Довгалевського не тільки змальовують побутові картинки, а й порушують соціальні питання того часу, відбивають певною мірою погляди трудящих мас. Так, вони говорять про взаємовідносини селян і панів, про козаків і російських солдатів як замісників народу.

Близькою до шкільних драм і інтермедій була вертепна драма, яка ставилася в ляльковому театрі – вертепі. З вертепом найчастіше ходили «мандровані дяки». На Україні вертеп з’явився, мабуть, ще в кінці XVII століття, у XVIII столітті він уже був поширений.

Вертепна українська драма своїм змістом і характером близька до п’єс російського і білоруського лялькового театру. Як і інтермедії, вона теж готувала грунт розвитку комедії в українській літературі XIX століття.




проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе