Вівторок
07.05.2024
12:58
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть. Частина 1 »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 164

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу


Розділ I. Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть

Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть (частина 1)

 Уже в XII столітті Київська Русь розпалась на ряд окремих феодальних князівств. Київ втратив значення політичного центру Руської землі. Підносяться натомість на півдні Галицько-Волинське князівство, на півночі Владимиро-Суздальське. Після ординської навали підупало значення Києва і як культурного центру. На півночі й північному сході Русі розвиток літератури зосереджується в обласних центрах, з яких у XIV столітті підноситься Москва, виростаючи в державний центр Русі.

Затримали розвиток культури в південних руських землях ординська навала і напади з Заходу. За період з другої половини ХІІ до половини XVI століття нових оригінальних пам’яток вціліло тут дуже мало. Розвиток літератури в цей час призупинився.

З середини XVI століття почалось відродження в розвитку літератури й культури  на Україні. Відродження почалося у зв'язку з посиленням боротьби народу проти культурно-національного гніту та соціального. 


Учні Києво-Могилянського колегіуму (За старовинним малюнком)

 

У культурному та просвітницькому розвитку на Україні і в Білорусії в XVI – XVII століттях вагому роль відігравали братства. Братства на Україні та Білорусії очолюють боротьбу проти полонізації і унії.

Братські школи в противагу польсько-латинським, якими керували найзавзятіші служителі войовничого католицизму – ченці-єзуїти, були школами слов’яно-руськими, в яких перше і головне місце посідала слов'яно-руська мова. Учені діячі цих шкіл склали ряд граматик слов'янської мови, з яких найбільш відомою є граматика Мелетія Смотрицького (1619 р.).


Марка І.Федорова (З Львівського «Апостола» 1574 р.)

 

Українські і білоруські братства в своїй діяльності орієнтуються на Москву. З 20-х років XVII століття на перше місце висунулось Київське братство. Це братство користувалось активною підтримкою запорізьких козаків. Київські братчики встановили зв'язки з поліпшити й культурними діячами Москви.

В кінці XVI століття висувається як культурний центр Львів. Львівське братство заснувало в 1586 році греко-слов'янську школу, яка теж відіграла значну роль у боротьбі проти наступу на культуру українського народу.


Наступна сторінка: >> Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть (частина 2)


Protected by Copyscape Original Content Checker
проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе