Вівторок
07.05.2024
14:20
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Козацькі літописи. Загальна характеристика, їх автори »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 164

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу


Козацькі літописи. Загальна характеристика, їх автори

План

1.     «Літопис Самовидця».

2.     «Літопис Грабянки».

3.     «Літопис Самійла Величка».

До нашого часу дійшли козацькі літописи Самовидця, Грабянки і Величка. У них описується героїчна доба українського народу – Хмельниччина. Авторами-літописцями цих творів були козаки.

У «Літописі Самовидця» після короткого вступу про події до 1648 року докладно описано епоху 1648–1702 рр. Кінцева частина літопису – стислий огляд історії України за 1703–1784 рр.

У «Літописі Самовидця» описується Чорна рада під Ніжином 1663 р., докладно розповідається про два ворожі табори – Сомка та Брюховецького і про жорстоку розправу останнього над своїм суперником та його прихильниками. Пізніше ці події лягли в основу роману П. Куліша «Чорна рада».

«Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки» описує історію козацтва з часу його виникнення до 1709 р. У ньому наводяться тексти багатьох державних актів, гетьманських універсалів, грамот, договорів. Написано цей твір тодішньою українською літературною мовою з вико­ристанням віршів, панегіриків.

Автор чотиритомного «Літопису Самійла Величка» закінчив Києво-Могилянську академію, був людиною енциклопедичних знань, вільно володів шістьма мовами.

Історичні події, описані в цьому літописі, охоплюють події 1648–1700 рр. Як громадянин Величко гірко переживав злигодні України того часу і висловлював з цього приводу свої думки та почуття. До літописання він додавав народні історичні перекази, легенди, вірші, зокрема про Богдана Хмельницького, про кошового отамана Івана Сірка.

Одна з головних тем «Літопису Самійла Величка» – гетьмансько-старшинські усобиці. Автор глибоко сумує також з приводу жахливих руїн міст і сіл – наслідку набігів татар та інших ворогів.

Мова літопису образна, багата на лексику та фразеологію, драматично напружена. Автор використовує пейзажі, гумор, сатиру.

Висновок. Отже, козацькі літописи визначні твори української літератури XVIII ст., які сповнені патріотизму та героїзму. Вони доносять до нас славу предків і їхню високу духовну культуру.

Літописи Самовидця, Григорія Гребінки та Самійла Величка становлять вершину українського літописання XVII XVIII століть. їх автори учасники описуваних подій, освічені, досвічені люди тих часів, які піднімали у своїх творах національні, суспільно-політичні проблеми, закликали любити свою рідну землю. Літописи та козацькі храми тих часів свідчення високої культури і майстерності наших предків.

 


Protected by Copyscape Original Content Checker
проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе