Неділя
19.05.2024
17:45
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть. Частина 1 »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Чому ви зайшли на сайт?
Всього відповідей: 124

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу


Розділ I. Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть

Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть (частина 1)

 Уже в XII столітті Київська Русь розпалась на ряд окремих феодальних князівств. Київ втратив значення політичного центру Руської землі. Підносяться натомість на півдні Галицько-Волинське князівство, на півночі Владимиро-Суздальське. Після ординської навали підупало значення Києва і як культурного центру. На півночі й північному сході Русі розвиток літератури зосереджується в обласних центрах, з яких у XIV столітті підноситься Москва, виростаючи в державний центр Русі.

Затримали розвиток культури в південних руських землях ординська навала і напади з Заходу. За період з другої половини ХІІ до половини XVI століття нових оригінальних пам’яток вціліло тут дуже мало. Розвиток літератури в цей час призупинився.

З середини XVI століття почалось відродження в розвитку літератури й культури  на Україні. Відродження почалося у зв'язку з посиленням боротьби народу проти культурно-національного гніту та соціального. 


Учні Києво-Могилянського колегіуму (За старовинним малюнком)

 

У культурному та просвітницькому розвитку на Україні і в Білорусії в XVI – XVII століттях вагому роль відігравали братства. Братства на Україні та Білорусії очолюють боротьбу проти полонізації і унії.

Братські школи в противагу польсько-латинським, якими керували найзавзятіші служителі войовничого католицизму – ченці-єзуїти, були школами слов’яно-руськими, в яких перше і головне місце посідала слов'яно-руська мова. Учені діячі цих шкіл склали ряд граматик слов'янської мови, з яких найбільш відомою є граматика Мелетія Смотрицького (1619 р.).


Марка І.Федорова (З Львівського «Апостола» 1574 р.)

 

Українські і білоруські братства в своїй діяльності орієнтуються на Москву. З 20-х років XVII століття на перше місце висунулось Київське братство. Це братство користувалось активною підтримкою запорізьких козаків. Київські братчики встановили зв'язки з поліпшити й культурними діячами Москви.

В кінці XVI століття висувається як культурний центр Львів. Львівське братство заснувало в 1586 році греко-слов'янську школу, яка теж відіграла значну роль у боротьбі проти наступу на культуру українського народу.


Наступна сторінка: >> Загальний огляд періоду XVI-XVIII століть (частина 2)


Protected by Copyscape Original Content Checker
проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе