Вівторок
07.05.2024
11:27
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Культура Київської Русі. Вступ »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Чому ви зайшли на сайт?
Всього відповідей: 124

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу


Розділ I. Культура Київської Русі

            Вступ

За Володимира Святославича Київська Русь була найбільшою країною середньовічної Європи. В столиці місті Києві схрещувались торговельні шляхи із Сходу і Заходу, ішла рухлива торгівля, розквітали різноманітні ремесла. Археологічні розкопки підтвердили глибоку давність Києва, що дістав назву «матері городів руських».

Після утворення Руської держави Київ, як і інші тогочасні міста, різко змінив свій вигляд. На місці нескладних дерев’яних будівель і землянок виникли золотоверхі тереми князів і бояр – хороми з горницями, сіньми, службами, лазнями, льохами.

Князь Володимир Святославич багато дбав про оздоблення Києва. Повернувшись з свого походу на Корсунь (Крим), він привіз зразки грецької скульптури (дві мідні статуї і чотирьох мідних коней). Він збудував одну з перших кам’яних церков, яка була названа Десятинною, що була обличкована мармуром і викликала здивування сучасників. Крім того, він уперше завів на Русі школи: «почав брати  дітей у знатних людей і віддавати їх у книжну науку»,– пише Про нього один з тогочасних письменників.

Ще ширше розгорнув будівництво і культурно-освітню діяльність його син Ярослав. Він розширив Київ і обніс Його новими валами, спорудив Золоті ворота і заклав величезний храм – Софійський собор (1037 р.), який з деякими и після пізніших перебудов зберігся до наших днів (у радянські часи він став державним заповідником). Ця споруда – яскравий доказ того, що руська архітектура і живопис уже на початку XI століття були високорозвинені.

Про цю споруду з захопленням говорив сучасник її створення: «Церковь дивна и славна всем окружным странам, яко же ина не обрящется во всем полунощи землем от востока до запада» (церква чудова і славиться в усіх навколишніх країнах, такої немає на всій півночі земній від сходу до заходу).

Софія зачаровує своєю грандіозністю і красою. Вона прикрашена мозаїками і фресками. Крім мозаїк і фресок релігійного змісту, в Софійському соборі є і фрески нецерковного змісту: на них зображені сцени князівського полювання, музиканти і танцюристи – народні «потішники» (скоморохи).

Київська Софія була не тільки місцем відправи релігійного культу. Тут відбувалися і урочисті збори, великі князі приймали тут іноземних послів і укладали договори.

Київська Софія є яскравим свідченням того, що для народного генія Київської Русі доступні були найскладніші завдання техніки. Такі ж зразки руської техніки й мистецтва XI століття збереглися і в інших містах – у Чернігові, в Новгороді, в Полоцьку і Владимирі на Клязьмі.

Високого рівня досягнув у Київській Русі розвиток ремесла, вироби якого високо цінились і за кордоном. Вироби новгородських і київських ювелірів, зброярів, гончарів і досі викликають здивування своєю тонкою і майстерною роботою.

Успіхи загальної культури сприяли також швидкому зростанню літературного мистецтва Київської Русі. Його основою була усна народна творчість.

Запровадження християнства і державне піднесення Київської Русі посилили потребу в письменстві. Вже в XI столітті на Русі було чимало книжок. Ярослав Мудрий, за давнім свідченням, був великий книголюб: «Книгам прилежа и почитане часто в нощи и в дни» (мав схильність до книг, читав їх часто вдень і вночі). Він зібрав багато переписувавчів і перекладачів з грецької мови на слов’янську і часто сам працював разом з ними. При храмі Софії він організував бібліотеку. Чимало книг було також у Києво-Печерському монастирі, який виник у другій половині XI століття.


Наступна сторінка: >>Книга XI-XII століть


Protected by Copyscape Original Content Checker
проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе