Середа
08.05.2024
01:58
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Літературні пам'ятки XI-XII століть. Виникнення літописів »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Чому ви зайшли на сайт?
Всього відповідей: 124

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу


Розділ II. Літературні пам’ятки XI–ХІІ століть

            Вступ

Виникнення літописів

В міру того, як зростала культура Київської Русі, виростав у народі інтерес до свого минулого, бажання докладно знати події та діячів минувшини. Так виникли історичні перекази, що передавалися усно з покоління в покоління. Вони поширювалися і в художній формі – піснях або казках. Деякі елементи цих давніх пісень та казок збереглися в пізніших українських колядках.

Рештки цих стародавніх переказів є і в російських (великоруських) билинах. Оповідачі билин, селяни руської півночі, твердо пам’ятають назву стародавньої спільної древньоруської столиці – «славного города Києва». Героїчні подвиги билинних богатирів розгортаються або серед південних степів («широкого чиста-поля»), де росте «ковиль-трава» чи запашний полин, або серед дубових лісів, яких теж нема на півночі. Ясно, що це залишки колишніх героїчних пісень Київської Русі, які не дійшли до нас у своєму первісному вигляді. Імена князя Володимира («Красное Солнышко»), Добрині, Альоші Поповича та інших згадуються в стародавньому письменстві як імена історичних осіб.

З появою писемності почалося записування історичних фактів. Записували їх або у формі коротких заміток, або розгорнутих оповідань (по-тодішньому «сказаній»). Коли матеріалу збиралося багато, замітки й «сказанія» зводили и одне ціле і розміщали за порядком років. Утворювалося літописне зведення або просто – літопис.

Отже, літописом називається зведення у хронологічному порядку коротеньких записів і докладних розповідей про історичні події. Укладачі літописів прагнули задовольнити інтерес сучасників до історії своєї батьківщини і свого народу, а також підтримати їх законну гордість своєю вітчизною. Разом з тим вони мали па меті і застерегти князів від помилок, зроблених попередниками, та сприяти успіхи м дальшого народного розвитку.

Літописання в Київській Русі почалося ще до часів Ярослава Мудрого.

Зміст літопису різноманітний. Різноманітні його джерела, різні укладачі, та, незважаючи на це, спостерігаємо в ньому єдність викладу. Через усе оповідання проводиться один погляд на події. Цей погляд церковний. Літописці – монахи або взагалі церковники – цілком поділяли забобонні погляди на світ. Але автори літописних сказань зовсім не аскети, для яких земне життя чуже і які дивляться на нього негативно. Літописці люблять рідну землю, усвідомлюють вагу її єдності і гірко сумують, що в ній панують безладдя і розбрат.

Висока патріотична ідея – ідея єдності Руської землі – проходить через усі оповідання літопису.

Від оповідань літопису лишається враження великої простоти.




Protected by Copyscape Original Content Checker
проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе