Неділя
19.05.2024
18:37
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Українська література
Головна Реєстрація Вхід
Система образів у «Слові о полку Ігоревім» »
Меню сайту
Головна сторінка Мапа сайту Вступне слово Література Давньої Русі Література XVI–XVIII століть Гостьова книга Інформація про сайт Зворотній зв'язок

Block title

Наше опитування
Чому ви зайшли на сайт?
Всього відповідей: 124

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильник
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Форма входу


Система образів у «Слові о полку Ігоревім»

План

1.    «Слово...» – найвизначніша пам'ятка давньоруської літератури.

2.    Образ рідної землі – центральний.

3.    Головний персонаж – князь Ігор.

4.    Інші образи «Слова...».

«Слово о полку Ігоревім» – найвизначніша пам'ятка давньоруської літератури. Хоч ім'я автора цього твору не збереглося, але видно його високу художню майстерність, у змалюванні образів «Слова...».

Як глибокий патріот письменник зробив образ рідної землі центральним. Творча уява дала авторові «Слова...» можливість побачити величезні простори від Чорного моря до Новгорода і від Волги до Карпат. У творі згадуються половецькі степи, Дніпро, Дон, Рось, Донець та інші річки, Київ, Корсунь, Чернігів і інші міста. І всі вони живі – розмовляють, співчувають, допомагають гєроям-людям. В народнопоетичному дусі оспівує автор сили природи. Перед другою битвою з половцями «криваві зорі світ провіщають; чорні тучі з моря ідуть... Земля гуде. Ріки мутно течуть. Порохи поля покривають».

Головний персонаж твору – руський князь Ігор Святославович. Він любить свою батьківщину, готовий за неї віддати життя, чесний і відкритий, гордий і відважний. Полон для нього – найбільша ганьба: «Лучче ж бо потятим бути, аніж полоненим...», – говорить він. Ігор нехтує лиховісними віщуваннями природи – затемненням сонця, виттям звірів.

Разом з тим князь необачний, запальний, надмірно честолюбний, що і призвело до трагедії не лише його особисто, а й до лиха на всій Руській землі.

Деякою противагою йому служить образ величного київського князя Святослава, видатного державного діяча, полководця, справжнього патріота і благородної людини. Спустошення Русі через князівські міжусо­биці та напади кочівників болем відгукуються в його серці. Картаючи Ігоря і Всеволода за свавілля, що призвело до нового горя, Святослав звертався із закликом до інших князів – помститися «за землю Руськую, за рани Ігореві», прагне об'єднати й зміцнити Київську державу.

Дуже привабливим для читачів є образ Ярославни. Дізнавшись про поразку русичів, поранення і полон чоловіка, Ярославна готова полинути на край світу до милого лада. Вона закликає сили природи – вітер, Дніпро, сонце допомогти її чоловікові та всім руським воїнам. Отже, Ярославна не лише вірна дружина, а й патріотка, свідома громадянка, заступниця всіх, воїнів.

Ще один образ, про який в поемі прямо не сказано нічого, але він виступає в кожному рядку. Це сам автор твору – всебічно освічена і обда­рована, справедлива людина, воїн, патріот, палкий поборник єдності руських земель. Він болісно переживає поразку Ігоря, осуджує князів за чвари, які перетворюють країну в суцільну руїну, закликає до об'єднання.

Висновок. Отже, у поемі «Слово...» ми знаходимо цілу галерею повнокровних образів, які запам'ятовуються, зворушують і викликають гордість за наших героїчних предків.

Понад 20 разів звертається автор «Слова...» до образу Руської землі, а це дає нам підстави зробити висновок, що образ рідної землі є центральним у «Слові...». Заклик берегти її, любити її, примножувати її багатства звучить з вуст невідомого автора. Образи князів Ігоря, Всеволода, їх дітей, мужніх русичів це сміливі воїни, здатні постояти за свою землю. Образ Київського князя Святослава уособлює мудрого державного діяча, органі­затора боротьби проти половців. Узагальнений у творі і образ Ярославни, дружини Ігоря, який піднімається до рівня образу матері-вітчизни, яка переживає, болить душею за всіх русичів. Отже, всі образи поеми тісно пов'язані з основною ідеєю автора заклику до єднання, любові до рідної землі.

 


Protected by Copyscape Original Content Checker
проверка
Подождите секунд...

Життя сайту
Сайт существует:

Годинник

Пошук

Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе